Jak čištění odpařovacích kondenzátorů šetří náklady na energie

Úvodní stránka | Jak čištění odpařovacích kondenzátorů šetří náklady na energie

Jak čištění odpařovacích kondenzátorů šetří náklady na energie
Publikováno: 12. srpna 2022 | Autor: Jiří Swaczyna | Kategorie: Cleanliness & Safety

V každém moderním provozu ví, že účinnost odpařovacích kondenzátorů se s postupem času a přibývajícím vodním kamenem snižuje. Vědomi jsou si toho i v Mlékárnách Kunín, proto nás povolali na další čisticí misi.

V Kuníně jsme se pustili do speciálního chemicko-mechanického čištění odpařovacích kondenzátorů. Konkrétně bylo našim úkolem odstranit vodní kámen z trubkovnic. Ten totiž snižuje účinnost přestupu tepla mezi chladivem (amoniak) a sprchovací vodou, izoluje trubkovnici a brání ochlazování chladiva. V konečném důsledku pak dochází ke zbytečnému zvyšování nákladů na energie.

Očistnou kúru jsme dopřáli i lamelovým výměnníkům free-coolingů. Jejich účinnost může s časem taky klesat. Prach, pyl a další nečistoty, které se na nich usazují, totiž snižují přenos tepla z chladiva do okolního vzduchu. Pomocí speciálních chemických čisticích směsí vhodných na nerezové, hliníkové a pozinkované materiály jsme free-coolingy zbavili všech nánosů.

Zanesené výměnníky byly důvodem k návštěvě ještě jiného závodu. Tentokrát na Slovensku. Ve spolupráci s firmou PPG Team jsme s usazeným prachem a pylem úspěšně zatočili i tam.

Mise: Čištění odpařovacích kondenzátorů a lamelových výměnníků free-coolingů
Technika: Chemicko-mechanického čištění speciálními chemickými čisticími směsmi