Co dělat, když se do oběhu chladicího systému dostane olej?

Úvodní stránka | Co dělat, když se do oběhu chladicího systému dostane olej?

Co dělat, když se do oběhu chladicího systému dostane olej?
Publikováno: 24. října 2023 | Autor: Jiří Swaczyna | Kategorie: Cleanliness & Safety

Co dělat? Zavolat nám. Jedním telefonátem chtěli vyřešit únik hydraulického oleje do vody v chladicím systému i ve firmě Benteler Automotive SK s.r.o. Jenže ve všech firmách na Slovensku slyšeli: „Je nám líto, nemáme čas“. Nakonec oslovili nás. Upřímně, byli jsme na tom s časem stejně. Jen na Den české státnosti jsme měli odpočívat. S firmou Benteler jsme ale v minulosti spolupracovali na jiných zakázkách a tak jsme si řekli, že je v tom nemůžeme nechat. Svátek nesvátek, jede se pracovat.

Na Slovensko vyrážíme už o den dříve, ať jsme 28. 9. 2023 nejpozději v 7:00 nastoupení u klienta. Čeká nás čištění v podstatě všech uzavřených i otevřených systémů chladicích okruhů a výměníku. Víme, že půjde o čas. Dostat hydraulický olej ze systému totiž znamená odluhovat celý cirkulační systém. Nejlépe ho celý vypustit a obměnit.

Zvýšené organické zatížení ve vodním systému může být spouštěčem celé série neštěstí: může docházet k pěnění, což vede ke zavzdušňování oběhových čerpadel a k přemnožení mikroorganismů ve vodě, což může vést ke vzniku biofilmů, což pak snižuje účinnost teplosměnných ploch. Nakonec se pod biofilmem může rozvinout podúsadová koroze. Proto musí vždy olej pryč.

Abychom ho dostali ven v co největším množství, nadávkovali jsme do systému správný disperzant a nechali ho pár hodin působit. Disperzanty mají tu vlastnost, že obalí olejové částice do micel a drží je ve vodě. Abychom potlačili zvýšenou mikrobiální aktivitu v systému a zničili již vzniklé biofilmy, nadávkováli jsme kapalný ClO2 a taky nechali působit. Po několika hodinách jsme vodu ze systému vypustili a celý systém napustili čistou napájecí vodou. Jelikož není možné vždy odpustit veškerou cirkulační vodu, celý čisticí postup jsme si ještě jednou zopakovali. Ve 21:30 jsme měli hotovo. Klientovi jsme ještě doporučili preventivně dávkovat disperzant s částečným odluhem, aby docílil správné kvality cirkulační vody bez olejových nečistot, a mohli jsme jet domů. Respektive na další zakázku. Hned ráno nás totiž očekával další klient v Česku.

Další články

Dočetli jsme se o nás

16. dubna 2024, Jiří Swaczyna