Jak by umělá inteligence čistila rekuperační jednotky a jak to děláme my?

Úvodní stránka | Jak by umělá inteligence čistila rekuperační jednotky a jak to děláme my?

Jak by umělá inteligence čistila rekuperační jednotky a jak to děláme my?
Publikováno: 26. dubna 2023 | Autor: Jiří Swaczyna | Kategorie: Cleanliness & Safety

V práci nám při čištění běžně pomáhají nejmodernější stroje a technologie, přesto se zatím žádná z našich zakázek neobešla bez trochy lidské námahy a potu. Člověk je ale ze své podstaty bytost líná a i my si chceme život usnadňovat. Proto jsme se obrátili na umělou inteligenci, aby tento článek napsala za nás.

Nejpopulárnějšímu jazykovému modelu posledních měsíců – chatbotovi ChatGPT – jsme bez většího přemýšlení položili jednoduše formulovaný dotaz: „Jak se čistí rekuperační jednotky na výrobní hale?“ Otázku, na kterou by minimálně polovina světové populace neuměla odpovědět, vyřešil ChatGPT bez mrknutí diody a vyplivl celkem podrobně vypracovaný návod:

„Čištění rekuperačních jednotek na výrobní hale zahrnuje následující kroky:

  1. Vypněte rekuperační jednotku: Nejprve musíte vypnout rekuperační jednotku a odpojit ji od zdroje napájení.
  2. Odstraňte filtr: Poté musíte odstranit filtr z rekuperační jednotky. Pokud jsou filtry příliš znečištěné, měli byste je nahradit novými.
  3. Vyčistěte filtry: Filtry můžete vyčistit kartáčem nebo opláchnout vodou, aby se odstranila nečistota a prach. Pokud jsou filtry silně znečištěné, můžete použít i speciální čistící prostředky.
  4. Očistěte ventilátory: Ventilátory, které posouvají vzduch přes filtry, by měly být očištěny od prachu a nečistot.
  5. Vyčistěte kanály: Poté, co jsou filtry a ventilátory čisté, můžete se pustit do čištění kanálů, kterými proudí vzduch. Kanály můžete vyčistit kartáčem nebo vysavačem.
  6. Proveďte dezinfekci: Na závěr je vhodné provést dezinfekci rekuperační jednotky pomocí vhodného dezinfekčního prostředku, aby se zničily bakterie a plísně.“

Uznáváme, není to špatné, robote. My jsme ale při čištění tří rekuperačních jednotek na nejmenované kopřivnické tovární hale postupovali přece jen trošku jinak. Na bodech 1-3 bychom se s chatbotem shodli. Jen do čištění filtrů už jsme se nepouštěli, protože v zakázce stálo „Vyměnit!“. Teoreticky měl robot pravdu i v bodech 4-6. V praxi jsme to vzali trochu poctivěji. A na mokro.

Po odstranění filtrů jsme z obou stran vysáli prostory výměníků a stejnou péči dostaly i obě strany rekuperačního kola. Vysokotlakou myčkou s teplou vodou jsme pořádně vystříkali jak výměníky a rekuperační kola, tak celé vnitřní prostory rekuperačních jednotek. Pak přišla na řadu speciální chemie. Tady měla umělá inteligence hotovo. My ne.

My jsme chemii nechali po aplikaci ještě 30 minut působit a následně jsme celou jednotku znova vystříkali teplou vodou. Chatbot už mezitím zřejmě odpovídal na další miliony dotazů ze všech koutů světa. My jsme ale ještě v Kopřivnici poctivě vysoušeli vnitřní prostory jednotek. Až pak jsme vložili nové filtry, zkompletovali rekuperační jednotky, uzavřeli je a předali firmě, která si u nás čištění objednala.

Pokud i vy plánujete čištění rekuperačních jednotek, neváhejte se nám ozvat. Ostatně i sám chatbot na samém konci svého návodu ve dvou větách upozorňuje, že „je důležité pravidelně čistit rekuperační jednotky, aby byla zachována kvalita vzduchu a minimalizován rizikový faktor pro zdraví zaměstnanců. Pokud nejste zkušený s tímto druhem čištění, měli byste kontaktovat odborníka nebo profesionální čistící službu, která vám může pomoci.“ A my se dobrovolně hlásíme!

Další články

Dočetli jsme se o nás

16. dubna 2024, Jiří Swaczyna