Jak jsme za 2 dny zbavili OZO Ostrava 37 tun olejů a kalů

Úvodní stránka | Jak jsme za 2 dny zbavili OZO Ostrava 37 tun olejů a kalů

Jak jsme za 2 dny zbavili OZO Ostrava 37 tun olejů a kalů
Publikováno: 12. listopadu 2021 | Autor: Jiří Swaczyna | Kategorie: Cleanliness & Safety

Do OZO Ostrava jsme se poprvé jeli podívat už letos na jaře, ale žádná zakázka z toho nebyla. Zjistili jsme jen, že každoročně na podzim potřebují vyčistit sběrný kanál mycí rampy a příjmovou jímku zaolejovaných vod. Tím to tehdy skončilo. Až v říjnu přišla poptávka přesně na tyhle práce. Hbitě jsme zareagovali cenovou nabídkou, OZO odpovědělo objednávkou a my jsme mohli oficiálně začít plánovat to, co nás na naší práci baví nejvíce… čištění!

Věděli jsme, že budeme pracovat s tunami nebezpečného odpadu, proto jsme hledali někoho, kdo ho dokáže v takovém rozsahu odvézt a podle všech předpisů zlikvidovat. Pomocnou ruku nám nabídla firma SUEZ CZ a.s., takže zbývalo už jen najít termín, na kterém se my, SUEZ CZ i OZO OSTRAVA shodneme.

Je pondělí 25. 10. 2021, 7 hodin ráno a my, vyzbrojeni všemi nástroji a přístroji a se sacím bagrem od SUEZu v zádech, stojíme před mycí rampou. První na řadu jde sběrný kanál pod rampou. Pomocí vysokotlaké myčky s ohřevem teplé vody začínáme ředit kaly. Ty jsou totiž tak ztuhlé, že až po rozředění je čerpadlo schopné je nasát. V 10:00 přijíždí pan Zdeněk Brož se svým náklaďákem a obřími nádobami na cca 11 kubíků, ve kterých všechny odčerparné odpady odveze. Nakonec zbývá vyčistit jen rampu a pro dnešek máme hotovo. Celkem jsem odsáli 19,31 tun kalů obsahujících nebezpečné látky.

V úterý začínáme ve stejnou hodinu. Čerpání zaolejované jímky by už měla být pohoda. Měla. Brzo ale zjišťujeme, že tento pravidelný úkon se loni kvůli covidu neprováděl a nás po odsátí asi 0,5 m oleje, čekají na dně jímky zase kaly. Bohužel jsou naše přístroje na hlubokou jímku krátké. Z vrchu to vyčistit nepůjde, budeme muset dolů. Náš obětavý kolega Martin Duda obléká celoobličejovou masku a kombinézu, bere všechny OOPP a sestupuje do jímky. Tlakovou myčkou s horkou vodou zase neúnavně ředí kaly, které sací bagr postupně očerpává ven. Když jsou kaly pryč, stačí už jen očistit stěny jímky a pozametat zbytky oleje ze dna. Další den je za námi a dalších 18,41 tun nebezpečného odpadu je fuč.

Po práci si pan Horák Jan z OZO Ostrava ochotně přebírá předávací protokol, čímž nás ujišťuje, že jsme za ty dva dny odvedli kus dobré práce.

Mise: Čištění sběrného kanálu mycí rampy a příjmové jímky zaolejovaných vod
Technika: Vysokotlaká myčka s teplou vodou, sací bagr